SSN Scoreboard – (7-17-18) (Tuesday)

Stories of interest –

Baseball

ACME Districts

At LCC

  • Van Wert 4 Shawnee 1 – Van Wert advances to State
  • Van Wert 2 Shawnee 1 – game one

https://platform.twitter.com/widgets.js

At Bellefontaine

  • Bellefontaine 5  Ben Logan 3

 

State ACME Game Schedule at Defiance

Saturday – July 21

  • 12:00 pm: Perrysburg vs. Archbold
  • 2:30 pm: Shawnee- Van Wert vs. Versailles
  • 5:00 pm: Coldwater vs. Bryan
  • 7:30 pm: Bellefontaine- Ben Logan vs Defiance

SSN Scoreboard – (7-16-18) (Monday)

ACME Districts

At Coldwater

  • Coldwater 10 St. Henry 2 – Coldwater advances to State
  • St. Henry 5 Coldwater 3 – game one

At LCC

  • Van Wert-Shawnee is postponed tonight, rescheduled for 4pm tomorrow (Tuesday)

At Defiance

  • Bryan 12 Defiance 3- Bryan is District Champion, Defiance advances because of being host team of State Tournament
  • Defiance 7 Bryan 6 – 8 innings- both qualify to State Tournament

At Bellefontaine

  • Bellefontaine 12 West Liberty-Salem 3

SSN Scoreboard – (7-15-18) (Sunday)

Districts

At Coldwater

  • St. Henry 11 Ft. Loramie 4 – Ft. Loramie eliminated, St. Henry to play Coldwater on Monday

At Northmont

  • Versailles 13 Greenville 6 – Versailles advances to State

At LCC

  • Shawnee Van Wert
  • Van Wert 12 Elida 0 – Elida eliminated

At Patrick Henry

  • Archbold 10 Kalida 0 – 6 innings – Archbold to go for three straight ACME State titles
  • Kalida 8 O-G 1

At Ottawa Hills

  • Perrysburg 11 Anthony Wayne 10 – Perrysburg advances to State

At Defiance

  • Definace 8 Montpelier 1 – Montpelier eliminated, Defiance plays Bryan Monday at 5pm

SSN Scoreboard – (7-14-18) (Saturday)

Baseball

Districts

Coldwater

  • Coldwater 5 St. Henry 2 – Coldwater will play winner of Ft. Foramie-St. Henry on Monday
  • Ft. Loramie 7 Minster 6  – Ft. Loramie plays St. Henry on Sunday, Minster eliminated

LCC District

  • Shawnee 9 Elida 7 – Elida will play Van Wert Sunday at 1pm, winner will play Shawnee Monday night at 6pm
  • Shawnee 6 Van Wert 5 – suspended Friday night game due to darkness

Northmont District

  • Versailles 10 Northmont 2 – will play  Greenville at 1pm (Sunday)
  • Greenville 11 Northmont 10 – Northmont eliminated

At Patrick Henry

  • Archbold 9 O-G 5 – O-G- Kalida at 1:00 Sunday, winner plays Archbold  at 330pm
  • Kalida 3 Patrick Henry 0

At Ottawa Hills

  • Perrysburg 15 Anthony Wayne 6 – Perrysburg will play Anthony Wayne Sunday at 1 pm 
  • Anthony Wayne 13 Wauseon 8- Wauseon eliminated
  • Wauseon 10 Liberty Center 0

At Defiance

  • Montpelier 4 Fairview 2 – Fairview eliminated
  • Bryan 8 Defiance 0 – Montpelier-Defiance will play at 5pm Sunday, winner plays Bryan on Monday at 5pm

SSN Scoreboard – (7-13-18) (Friday)

ACME Tournament

Coldwater District

  • St. Henry 15 Ft. Loramie 5 – 5 innings
  • Coldwater 8 Minster 2

Patrick Henry District

  • O-G 5 Patrick Henry 1
  • Archbold 10  Kalida  0 – 5 innings

Bryan District

  • Defiance 8 Montpelier 6

Ottawa Hills District

  • Perrysburg 8 Liberty Center 4
  • Anthony Wayne 7 Wauseon 3

Northmont District

  • Versailles 8 Carroll 4
Advertisements